Popis stezek

Popis
Modré traily č. 1 a č. 3 jsou tzv. páteřní. Propojují všechny traily, slouží jako nástupy na ně. Z nich se oddělují všechny gravity traily. Jejich profil je jednak stoupací, jednak klesající. Tyto páteřní traily sousedí s obousměrnou cyklotrasou číslo 5028 vedoucí z města Boskovice od evangelického kostela do lesa městského Doubravy a dále lesními porosty ve směru na Šebetov, Pohoru, Konice do Prostějova.

Modré traily – lehké, jednoduché traily, obsahují několik klopených zatáček a boulí.
Červené traily – náročnější než modré traily, vlní se lesem a obsahují klopenky, boule a bezpečné menší skoky.
Černý trail – náročnější především kvůli většímu klesání v dolní části a charakteru prvků na trati. Doporučujeme pouze zkušenějším jezdcům.

Číslo trailu  Barva Obtížnost  Délka v km
1 modrý lehký 0,50
2 modrý lehký 0,56
3 modrý lehký 1,15
4 modrý lehký 0,84
5 modrý lehký 1,17
6 červený středně obtížný 1,30
7 červený středně obtížný 0,64
8 červený středně obtížný 0,97
9 černý náročný 0,63

XCO 1  - jedná se o trať s vysokou technickou náročností měřící 2,5 km. V terénu je značena žlutě.

Obtížnost Boskovických stezek
Boskovické stezky zahrnují traily tří úrovní obtížnosti. Odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci a experti.

Stezky lehké obtížnosti (označené modrou barvou) jsou vhodné pro cyklisty všech věkových a výkonnostních kategorií i začínající cyklisty. Jezdec však musí mít alespoň základní zkušenost s jízdou na kole a musí být schopen kolo na stezce bezpečně ovládat. Na modré trase nejsou žádná náročná stoupání ani klesání. Modrou trasu ocení i bajkeři, kteří si chtějí užít odpočinkovou jízdu krásným lesním prostředím.

Středně obtížné stezky (označené červenou barvou) jsou určeny cyklistům, kteří mají zkušenosti s jízdou v terénu po úzkých jednostopých stezkách a bezproblémově zvládají jízdu po lehkých stezkách v areálu Boskovických stezek. Vlní se horským úbočím, umožní Vám hrát si s kolem, dovolí Vám plynulou, dynamickou jízdu a zlepšují jízdní dovednosti.

Na stezku označenou jako náročná (černá barva) se vydají pokročilí cyklisté s bohatými zkušenostmi s jízdou po úzkých lesních cestách a vysokou úrovní dovednosti ovládání kola v terénu. 0Je to úzká stezka, s větším klesáním v dolní části, která prověří vaše umění v ovládání kola, avšak nikdy neztrácí flow.

Věnujte pozornost informačním tabulím na nástupních místech Boskovických stezek a vždy vybírejte stezky odpovídající vašim dovednostem, fyzické kondici a vybavení.

MAPA BOSKOVICKÝCH STEZEK (PDF)

Mapa singltrailů Boskovických stezek

PROJEĎTE SI BOSKOVICKÉ STEZKY S TRAIL HUNTEREM

Co je to singletrail

Singletraily nebo singletracky jsou jednosměrné úzké stezky pro horská kola, citlivě zasazené do terénu, na kterých zažijete opravdovou zábavu.
Singletraily jsou vybudované v přírodě pomocí léty prověřené metodiky. Nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce.

Pro singletrail je nejvhodnější kolo navržené pro jízdu po úzkých stezkách – trail bike.
Trail bike je horské kolo, které je svým pojetím, konstrukcí a osazenými díly vhodné pro jízdu po stezkách. Liší se tak od kol pro závodní pojetí – od strojů pro sjezd nebo pro závody v cross-country.
Kolo vhodné pro jízdu na stezkách se od kola pro závodní pojetí liší v několika základních vlastnostech: má širší řidítka, širší pneumatiky, vyšší zdvih a odlišnou geometrii rámu a z ní vyplývající vzpřímenější – uvolněný posed. Ten je nastaven tak, aby se kolo v pohybu (zejména ve sjezdech na hravých stezkách) dobře ovládalo. Mezi důležité prvky patří o něco níže položené sedlo, které umožňuje balancování tělem tzv. ze sedla.
K jízdě na singletrailech si vystačíte s jakýmkoli horským kolem (pevná, celoodpružená). Naopak nedoporučujeme na stezku vyrazit na silničním nebo městském kole. Elektrická horská kola jsou na Boskovických stezkách zakázána.

Co potřebujete na singletrail
Z cyklistického vybavení jsou nejdůležitější helma a rukavice. Žádné další chrániče nejsou potřeba. Nezapomeňte vzít sebou boty na kolo. Do batohu si s sebou na stezky vezměte pití, malou svačinu na rychlé doplnění energie (například müsli tyčinku), náhradní duši nebo sadu na lepení, pumpičku a základní nářadí. Dále do batohu doporučujeme přihodit lehkou větrovku, čepici nebo šátek pod helmu a náhradní ponožky, které se Vám mohou velice hodit při náhlé změně počasí.
Pro zpříjemnění pobytu na Singltreku doporučujeme také ručník a mýdlo (po vyjížďce se můžete osprchovat v Singltrek Centru).
Mapu stezek si můžete buď vytisknout nebo vyzvednout v Singltrek Centru.